WiFi (Wireless Fidelity)

Wi-Fi określa potocznie zestaw standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej czyli WLAN. Zasięg od kilku do kilkuset metrów i przepustowości sięgającej 108 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie.
Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance.
W ciągu kilku ostatnich lat sieci bezprzewodowe stały się powszechnie używanym i ogólnodostępnym narzędziem, umożliwiającym komunikację użytkownikom komputerów. Temu zjawisku sprzyjają ciągle spadające ceny urządzeń bezprzewodowych. Dzięki nim obecnie już za niewielkie pieniądze, każdy może stworzyć swoją własną bezprzewodową sieć i korzystać ze wszystkich jej zalet (oraz wad).
Bezprzewodowe sieci komputerowe towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Będąc w kawiarni, restauracji, bibliotece czy redakcji gazety z pewnością znajdziemy hotspoty, które umożliwiają nam darmowe korzystanie z Internetu. W centrach handlowych, galeriach czy na ulicach możemy podłączyć się do płatnej sieci bezprzewodowej. Umożliwia ona korzystanie z Internetu po wprowadzeniu odpowiedniego kodu – umieszczony jest najczęściej na kartach prepaid (można je kupić u operatorów sieci lub w kioskach). Sieci bezprzewodowe znajdziemy także w naszych mieszkaniach. Są to łącza firm, które drogą radiową dostarczają Internet na nasze osiedla lub prywatne sieci naszych sąsiadów.
Standardy wykorzystywane do budowy sieci bezprzewodowych
Obecnie mamy kilka standardów umożliwiających nam korzystanie z sieci bezprzewodowych. Najpopularniejsze z nich to:
- 802.11a,
- 802.11b,
- 802.11g,
- 802.11n.
IEEE 802.11a
Specyfikacja opracowana przez Institute of Electrical and Electronics Enginners (IEEE) na potrzeby sieci bezprzewodowych. IEEE 802.11 określa sposób wzajemnej komunikacji urządzeń bezprzewodowych. IEEE 802.11a: jest to standard sieci bezprzewodowej działającej w paśmie częstotliwości 5 GHz. Sieci w tym standardzie posiadają przepustowość 54 Mb/s.
IEEE 802.11b
Standard ten jest powszechnie znany pod nazwą Wi-Fi (Wireless Fidelity), działa on w paśmie częstotliwości 2,4 GHz. Sieci w tym standardzie są bardziej popularne od innych standardów. Osiągają one maksymalną szybkość transmisji 11 Mb/s, a ich maksymalny zasięg to 100 m. 802.11b to pierwsza technologia WLAN, która zyskała tak dużą popularność wśród konsumentów.
IEEE 802.11g
Standard ten pracuje w paśmie 2.4 GHz, jednak w odróżnieniu od 802.11b posiada przepustowość rzędu 54 Mb/s. Wykorzystuje on technologię ODM(Orthogonal Frequency Division Multiplexing). Urządzenia w tym standardzie dzięki takiej samej częstotliwości pracy jak 802.11b mogą współpracować z urządzeniami w tym standardzie.
IEEE 802.11n
Obecnie trwają prace nad nowym standardem sieci bezprzewodowych 802.11n. Standard ten będzie miał przepustowość nawet do 600 Mb/s. Ma on wykorzystywać nową technologię MIMO (Multiple Input, Multiple Output) , która wykorzystuje wiele kanałów transmisyjnych do stworzenia jednego połączenia. Prace nad tym standardem powinny zakończyć się w 2008 roku.
Porównanie głównych standardów sieci bezprzewodowych
-
802.11a - 54 Mb/s, 5 GHz
-
802.11b - 11 Mb/s, 2.4 GHz
-
802.11g - 54 Mb/s, 2.4 GHz
-
802.11n - 100 - 600 Mb/s