Głowice odgromowe
Urządzenia, które oferujemy są produkowane prze Indelec od 18 lat. Firma Indelec jest obecnie światowym liderem w dziedzinie ochrony odgromowej obiektów budowlanych.
Wartym zwrócenia uwagi jest fakt, iż Indelec jest jedyną firmą, która testuje swoje produkty w warunkach naturalnych oraz w laboratoriach wysokich napięć. Taki empiryczny sposób badań pozwala na stałe podnoszenie jakości wyrobów i eliminowanie niepożądanych zjawisk.
Dzięki instalowaniu głowic na całym świecie, Indelec produkuje głowice odporne na różne warunki klimatyczne. Indelec posiada czynne pola testowe w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indonezji oraz Japonii, które zlokalizowane są w strefach dużego nasilenia burzowego.
Wysoką jakość produktu może potwierdzić wdrożony w firmie Indelec system jakości i uzyskanie certyfikatu ISO:9001:2000. Wszystkie urządzenia produkowane są zgodnie z normą NFC 17-102, która została zharmonizowana z normą PN-EN 62305-3:2009 a także każde urządzenie posiada niepowtarzalny numer i zaopatrzone jest w świadectwo jakości. Na mocy Traktatu Rzymskiego i po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej oraz nadaniem w związku z tym przez nowelizację prawa statusu ”nieobowiązkowych” Polskim Normom, instalacja odgromowa z zastosowaniem głowic Prevectron jest zgodna z obowiązującym prawem.
Różnice pomiędzy tradycyjnym odgromieniem a odgromieniem aktywnym. Zasada działania.
Różnice pomiędzy tradycyjnym systemem odgromowy jest widoczna gołym okiem. Zamiast oplatania budowli siatką z drutu i uziemiania jej opaską wokół budynku, stosujemy jedną (bądź kilka w zależności od powierzchni budynku) głowice z jednym (max. dwoma zwodami). Oprócz ochrony budynku, jak to ma miejsce przy tradycyjnej metodzie, zyskujemy ochronę określonej powierzchni. W zależności od rodzaju budynku oraz jego przeznaczenia, stosowane są odpowiednie klasy ochrony. Dla konkretnej klasy ochrony dobiera się odpowiednią głowicę/głowice tak, aby objąć ochroną obszar, który ma być odgromiony.
Standardowa ochrona:
Ochrona z aktywną głowicą:
Zasada działania głowicy polega na korzystaniu ze zjawiska powstawania pola elektrostatycznego pomiędzy chmurą burzową a ziemią. Pole to powoduje pojawianie się wyładowań wstęgowych z elementów metalowych, drzew, budynków lub innych obiektów krajobrazu. Urządzenie Prevectron gromadzi ładunki poprzez elektrody dolne, uwalniając je w kontrolowany sposób z wyprzedzeniem do innych wyładowań wstęgowych, stając się tym samym preferencyjnym punktem wyładowania. Po przejęciu wyładowania ładunek zostaje odprowadzony do ziemi poprzez instalację uziemiającą, wyposażoną najczęściej w licznik wyładowań.
Głowica z racji swojego kontrolowanego uwolnienia zgromadzonego ładunku pozwala wyprzedzić uderzenie piorun średnio o 60µs. Można to w uproszczeniu porównać do tradycyjnego uziomu o wysokości 60m. Ważnym argumentem jest fakt, że urządzenie nie wymaga demontażu po wyładowaniu. Zostało to potwierdzone wielokrotnymi testami w warunkach naturalnych. Należy jednak pamiętać, że zestaw instalacyjny chroni obiekt od bezpośredniego wyładowania atmosferycznego, ale aby zapewnić ochronę urządzeniom należy wyposażyć obiekt w zabezpieczenia przepięciowe.
Zastosowanie w obiektach i terenach otwartych.
W przypadku obiektów skomplikowanych, dużych powierzchniowo, rozwiązania firmy Indelec są często rozwiązaniami tańszymi a niekiedy jedynymi możliwymi do wykonania. System ten pozwala ochraniać oprócz budynków także budowle, które wcześniej nie były chronione z racji swej specyfiki lub braku uregulowań prawnych np. elektrownie wiatrowe, stacje i perony kolejowe, lotniska, przystanki autobusowe, węzły przesiadkowe komunikacji miejskiej, parkingi, baseny obiekty inżynieryjne takie jak: mosty, kładki, tunele oraz miejsca zgromadzeń mieszkańców na uroczystościach miejskich/gminnych (święto miasta, dożynki, pikniki) lub kulturalnych (koncerty, mecze) takich jak rynek, boiska, stadiony, korty tenisowe, parki, skwery.
Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom możemy ochronić tego typu obiekty przed uderzeniem pioruna. W przypadku obiektów wielkogabarytowych np. hale produkcyjne, naprawcze, magazynowe, hangary głowice pozwalają w łatwy sposób objąć ochroną całą kubaturę (bez konieczności stosowania licznych zwodów) a ponadto zapewniają łatwą rozbudowę obiektów i urządzeń montowanych na dachach (klimatyzatory, wywiewy wentylacyjne itp.). Ponadto nadają się doskonale do ochrony ogniw baterii solarnych i zabytków (ze względu na małą liczbę zwodów lub możliwość całkowitego odciągnięcia prądu piorunowego od zabytku budując system ochronny poza zabytkiem). Poniżej przykładowe zastosowania głowic aktywnych.








